Jastarnia (kaszubski. Jastarniô, niemiecki. Heisternest) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, leżące na Półwyspie Helskim. Kurort nadmorski z sześcioma letnimi kąpieliskami morskimi, molo, portem morskim i pięcioma przystaniami morskimi. Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na terytorium Jastarni pochodzą z I w. p.n.e. Jastarnia ( jako Osternäs) pojawia się w źródłach po raz pierwszy w 1378 r. przy okazji wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu.

W 1755 r. Urszula Przebendowska ufundowała kaplicę i szkółkę. W 1836 r. został zbudowany kościół.

Do XX w. była wioską zamieszkaną w przeważającej mierze przez rybaków.

Obecna miejscowość ta ukształtowała się z dwóch wiosek – Boru (Jastarni Gdańskiej), który był pod zarządem Wolnego Miasta Gdańska i Jastarni (Jastarni Puckiej) będącej w zarządzie Starostwa Puckiego. W okresie międzywojennym  powstał tu port rybacki, doprowadzono też linię kolejową. 1 stycznia 1973 osiedle Jastarnia uzyskało prawa miejskie. Obecnie jest przede wszystkim miejscowością turystyczną.

W latach 1974–2005 Jastarnia była uznana przez rząd za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, dzięki czemu mogły być prowadzone tu zakłady lecznictwa.