Gdańsk

Gdańsk (kaszb. Gduńsk, łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Gdańsk jet centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym. Jest stolicą województwa pomorskiego. 

Gdańsk  jest szóstym miastem w Polsce pod względem liczby ludności, a siódmym  pod względem powierzchni – Gdańsk wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.

 

Jest to urokliwe miasto o ponad tysiącletniej historii, którego wizerunek przez wiele wieków kształtował się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był również największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej.

Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk i półwysep Westerplatte uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

W Gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif.

Polecamy szczególnie dla osób pragnących podziwiać znakomitą architekturę, która w Gdańsku stanowi przegląd wielu epok.