Zlot pasjonatów fotografii 8-9 sierpnia 2020

W dniach 8 – 9.08.2020 r. odbył się IV Ogólnopolski Zlot Pasjonatów Fotografii oraz otwarty plener fotograficzny organizowany przez Portal Cudzechwalicie w partnerstwie z Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Regionalnym Centrum Naukowo Technicznym w Podzamczu Chęcińskim pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Zaproszonych gości, prelegentów, sponsorów, partnerów oraz program zlotu przedstawiła znana blogerka Monix w podróży.

 

 

 

 

Uczestników powitała  Prezes ZPAF Pani Jolanta Rycerska życząc udanego zlotu.


Pomysłodawcami zlotu byli świętokrzyscy fotograficy Mariusz Łężniak z Muzeum Wsi Kieleckiej ambasador portalu  Cudzechwalicie oraz założyciel Portalu Cudzechwalicie Wiesław Stępień.


Patronat medialny objęli TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio Fama, Radio Eska, Radio Em, Kulisy Fotografii, Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego

Patroni na temat zlotu (kliknij aby przejść do strony)

Sponsorami wydarzenia byli:

- znana firma budowlana Tombet z Korytnicy w woj. świętokrzyskim,

Klaster Orava

Pepsi Polska.

Upominki dla uczestników przygotowali Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

 

Przez cały czas trwania Zlotu uczestnicy mieli możliwość konsultacji z partnerami zlotu tj. serwisami i firmami fotograficznymi (Olympus, Pentax, Canon, Panasonic, Nikon, Fotoforma, Beiks, FotoDoctor, Serwisfoto24), jak również możliwość wypożyczenia i testowania sprzętu wymienionych marek.

 

Do dyspozycji uczestników były aparaty z matrycami m4/3, APS-C, FF oraz średnioformatowe. 

 

Nowości w kwestii publikacji drukowanych przedstawiła uczestnikom firma eAgfa.

        Pierwszego dnia zachowując środki bezpieczeństwa w związku z panującą pandemią uczestnicy Zlotu zostali podzieleni na cztery grupy.

Plenery jakie uczestnicy mieli do dyspozycji to fotografia dziecięca pod okiem prowadzącej Mai Kutyły – Kupidury. Następnie Łukasz Borowski z Medikon Polska / Fomei i Przemysław Jakubczyk z Olympus Polska wprowadzili swoją grupę w tematykę dotyczącą fotografii studyjnej. Kolejny plener to fotografia modowa i portretowa pozowały modelki z Klubu Modnej Babeczki w kreacjach znanej projektantki mody Ewy Łukawskiej. Zajęcia te prowadzili Mariusz Łężniak i Grzegorz Krzysztofik redaktorzy Kulis Fotografii. Grupa warsztatowa pod skrzydłami Andrzeja Grudnia i Artura Dziwirka z ZPAF pogłębiali swoją wiedzę z zakresu fotografii analogowej. Zajęcia dla poczatkujacych prowadził Andrzej Grudzień ze ZPAF Warszawa, zaawansowani uczestnicy byli natomiast pod opieką Artura Dziwirka ZPAF o/ świętokrzyski.

Po przerwie  pasjonaci mieli do wyboru uczestnictwo w warsztatach postprodukcji, które poprowadziła Maja Kutyła – Kupidura.

Dla osób znających zagadnienia obróbki graficznej fototografii oraz pracy w ciemni lub zainteresowanych fotografią sportową do dyspozycji był plener fotografii dynamicznej i Tor Motocrossowy Cross Country 2015. Sponsorem pleneru była znana firma budowlana TOMBET z Korytnicy w woj. świętokrzyskim.

Nasze modelki wyraźnie przypadły do gustu fotografom.


Wieczorem odbył się panel dyskusyjny na temat fotografii oraz prelekcje o nowościach sprzętowych.

Poprowadził znany w kraju trener Jacek Kowalczyk z Olympus Polska, który rozwiał obawy użytkowników Olympusa wynikające z ostatnich artykułów prasowych  i wskazał jakie nowe obiektywy planowane są w dalszej produkcji.


Dzień II zlotu

 

Drugi dzień rozpoczął się fotografią krajobrazową. Od godz. 5.00 pod okiem Katarzyny Grudzień – biologa, fotografa i redaktor Kulis Fotografii. Plener dla chętnych, którzy chcieli utrwalić kadry z malowniczego Ponidzia.


Następnie po przerwie od godziny 10.00 miała miejsce podróż w czasie, dzięki zaplanowanym przez fotografa Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusza Łężniaka scenom. Plenery nawiązujące do życia dworskiego, żniw na wsi, modlitwy Anioł Pański, orki ubogich chłopów, życia małomiasteczkowego czy sceny z praczkami. W role wcielili się członkowie: KGW Występy oraz KG Nowoczesne.

 

Na tym plenerze, aby dobrze uchwycić scenę prania w rzece uczestnicy musieli wejść do rzeki Nida i pracować w wodzie, co wielu przyniosło ulgę po intensywnych zajęciach w terenie. W plenerach uczestniczyło ponad 150 osób, jest to jeden z większych zlotów fotografów jaki został zorganizowany w Polsce. Na stoiskach można było zapoznać się oraz testować nowości na rynku fotograficznym, jak również skorzystać z bezpłatnego przeglądu sprzętu fotograficznego oferowanego przez znane serwisy FotoDoctor oraz Serwisfoto24.

 

W rolę szlachcianki wcieliła się znana dziennikarka

Aneta Cielibała-Gil


Osoby zainteresowane tego typu wydarzeniami, które skutkują znacznym uzupełnieniem posiadanego portfolio zapraszamy do śledzenia naszej strony na portalu FB i obserwowania nas na Instagramie.

 Tekst: W.Stępień, A.Trznadel

fot. Mariusz Łężniak

fot. Grzegorz Krzysztofik

fot. Sławomir Mazur

fot. Robert Lubczyński

fot. Wiesław Stępień

fot. Aleksandra Stępień

fot. Agnieszka Trznadel

fot. Katarzyna Grudzień

 

Comments: 0