Urlop w Sejnach

Gmina Sejny jest jedną z niewielu, jeżeli nie jedyną, gdzie w prawie każdej wsi znajduje się jezioro. Wykorzystując walory turystyczne (piękno krajobrazu, czystość wód i powietrza, bujność i różnorodność roślinności oraz brak przemysłu) gmina rozpoczyna tworzenie infrastruktury związanej z obsługą turystów i wczasowiczów. Istnieje możliwość wynajęcia kwater agroturystycznych przez cały rok oraz nabycia zdrowej żywności bezpośrednio od rolników.

Przez teren Gminy przebiega trasa rowerowa międzynarodowa R-11 „Euro-Velo", 2 ścieżki rowerowe, 2 szlaki piesze lokalne i Europejski Dalekobieżny Szlak Pieszy z Europy Zachodniej i jeden szlak kajakowy - spływ do Niemna. Szlak gigant o dł. 210 km. Biegnący wzdłuż granic Rzeczpospolitej Polskiej, wiążący Kotlinę Biebrzańską z puszczańską Równiną augustowską i dalej przez północną Suwalszczyznę. Jest możliwość poznania fragmentu pięknego Kanału Augustowskiego i rzek puszczańskich, jezior berżnickich i sejneńskich, ciekawego tworu geologicznego „ozu berżnickiego", interesujących miejsc kulturowych (reliktów staroobrzędowców i możliwość poznania kultury litewskiej).

Gmina Sejny jest gminą typowo rolniczą pozbawiona jakiegokolwiek przemysłu, posiadająca czystą nieskażoną zieleń, zdrową wodę oraz rzeźbę terenu średnio zróżnicowaną falistą i pagórkowatą co stwarza możliwości rozwoju całorocznej turystyki. Duża ilość jezior umożliwia uprawianie turystyki wodnej. Korzystne warunki środowiskowe oraz korzystna struktura obszarowa indywidualnych gospodarstw rolnych daje możliwość produkcji rolnej metodami ekologicznymi i łączenia jej z agroturystyką. Działające na terenie Gminy Sejny gospodarstwa agroturystyczne serwują potrawy regionalne. 

 

źródło: http://www.gmina.sejny.pl

Polecamy na dzień pogodny

W pobliżu znajdują się  rezerwaty przyrody: Wigierski Park Narodowy, Puszcza Augustowska, Biebrzański Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Rezerwaty przyrody "Kukle" i "Łempis",

fot. www.jestemnaptak.pl

Rezerwat Ostoja Bobrów Marycha, rejsy Kanałem Augustowskim, kajakowy szlak Czarnej Hańczy, wyjazdy autokarowe do Wilna

 Dwa mosty kolejowe w Stańczykach o wysokości 36,5m (najwyższe w Polsce),

wyciąg narciarski wodny na jeziorze w Augustowie,

wycieczki kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Narodowym,

Spływy kajakowe Czarną Hańczą,

Liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe,

Skansen kultury litewskiej w Puńsku,

rejsy statkiem z przeszklonym dnem (jedyny w Polsce) po jeziorze Wigry (możliwość podglądania życia na dnie jeziora)

Klasztor Kamedułów nad Wigrami, miejsce wypoczynku Ojca Świętego

Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej,,

 

Polecamy na dzień deszczowy

Szesnastowieczna Bazylika w Sejnach,

Klasztor podominikański w Sejnach,Bazylika Mniejsza pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach w  stylu "baroku wileńskiego", 

 

Synagoga z lat 1860-70 w Sejnach (koncerty muzyki klezmerskiej),

 

 

 

Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych, który od 17 lat odbywa się w Bazylice Sejneńskiej, to prawdziwa uczta dla melomanów i turystów przebywających na Sejneńszczyźnie latem.

Wspaniałe 36 głosowe organy, ich założenia brzmieniowe, pozwalają na koncertowe wykonywanie interpretacji muzycznych. Dyrektorem artystycznym festiwalu od jego początku jest prof. Józef Serafin, a uczestnikami - utalentowani studenci akademii muzycznych Polski i wielu krajów Europy.

 

źródło: http://sejny.diecezja.elk.pl


                                                              Dodaj swój obiekt.