Urlop w Sandomierzu

Sandomierz

 

Miasto w woj. świetokrzyskim w południowo-wschodniej Polsce leżące nad Wisłą przy ujściu Sanu przy granicy z województwem podkarpackim.

Mikroklimat Kotliny Sandomierskiej jest bardzo sprzyjający w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. 

W sandomierskich kranach płynie woda mająca właściwości  wody mineralnej bardzo bogatej w magnez i wapń, pochodząca z trzeciorzędowego źródła z pobliskiej Romanówki.

 

Miłośnikom aktywnego wypoczynku polecamy to miejsce. Znakomita baza wypadowa aby w kilka do kilkunastu dni zwiedzić aktywnie tą część kraju w szczególności świętokrzyskie oraz zachodnią część woj. podkarpackiego.

Góry pieprzowe- rezerwat Przyrody.

Największe naturalne rosarium w Europie.


Polecamy na dzień pogodny

1.

Stare miasto w Sandomierzu

 

- punkt widokowy Brama Opatowska

- wycieczka statkiem po Wiśle

- turystyczna trasa podziemna

- zamek

- ucho igielne- furta dominikańska

- warto uczestniczyć szczególnie z dziećmi we mszy świętej w kościele Św. Jakuba w niedzielę godz. 14.00 prowadzonej przez Ojców Dominikanów

- rezerwat Góry Pieprzowe

- park "Piszczele"

- Bulwar Piłsudskiego nad Wisłą

- obserwowanie planu filmu "Ojciec Mateusz" (nie w każdy dzień)

 


Polecamy na dzień deszczowy

1.

Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu – kościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w poł. XV w. Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670. W latach 1708–1776 nastąpiła barokizacja wnętrza. Pod koniec XIX w. katedrę odnowiono Katedra od 1818, bazylika mniejsza od 1960.

Wyposażenie wnętrza późnobarokowe i rokokowe (ołtarz główny późnobarokowy z czarnego inkrustowanego marmuru, ołtarze boczne rokokowe rzeźbił M. Polejowski). Polichromie w prezbiterium i na ścianach, w stylu bizantyjsko-ruskim z 1. poł. XV w., odkrywane stopniowo i odnawiane w latach 1887–1934, na sklepieniu przez J. Makarewicza 1933, w nawach J. Bukowskiego 1935–1939. Ściany naw bocznych obudowane są boazerią z obrazami 1708–1737, malowanymi przez Karola de Prevot, przedstawiającymi m.in. rzeź ludności Sandomierza przez Tatarów oraz mord rytualny. W katedrze znajdują się liczne nagrobki.


2.

Muzeum Diecezjalne mieści się w okazałym gotyckim domu wzniesionym w 1476 r. z fundacji ks. Jana Długosza, wybitnego historyka, zarazem kanonika sandomierskiego. Ów gotycki gmach  zwany Domem Długosza, powstał dla potrzeb księży mansjonarzy, którzy przez wieki, aż do kasaty w XIX w., pełnili służbę Bożą w kolegiacie sandomierskiej.   Zbiory Muzeum Diecezjalnego to prawdziwa skarbnica dzieł sztuki i pamiątek. Na  ekspozycji prezentowany jest bogaty dorobek artystyczny w dziedzinie sztuki sakralnej: malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, związany z przeszłością kościelną Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej. 

 

strona www


3.

Turystyczna trasa podziemna w Sandomierzu.

Sandomierskie lochy owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory w opowieściach i legendach ciągną się do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka, a nawet pod dnem Wisły na jej prawy brzeg i dalej, aż do zamku w Baranowie Sandomierskim. Tu według legendy zginęła bohaterka Halina Krempianka, ratując miasto przed Tatarami.

 

strona:  www

 

4.

Po wyśmienitej gastronomii, można udać się z rodziną na pływalnię krytą, siłownię, kręgielnię przy ul.Zielnej.

 

strona www


Place zabaw dla dzieci

Plac zabaw na Bulwarze Piłsudskiego nad Wisłą

Sandomierski park "Piszczele"


Polecamy w okolicy

1.

2.

3.


Polecane noclegi

Willa pod bramą

Hotel Basztowy

"Turysta" PTTK

Dworek Ojca MateuszaAgroturystyka

Gospodarstwo agroturystyczne OrlikPolecane kawiarnie

Cafe  Kordegarda

Kawiarnia NiespodziankaPolecane produkty regionalne

Sery sandomierskiePolecane atrakcje