Urlop w Sandomierzu

Sandomierz

 

Miasto w woj. świetokrzyskim w południowo-wschodniej Polsce leżące nad Wisłą przy ujściu Sanu przy granicy z województwem podkarpackim.

Mikroklimat Kotliny Sandomierskiej jest bardzo sprzyjający w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. 

W sandomierskich kranach płynie woda mająca właściwości  wody mineralnej bardzo bogatej w magnez i wapń, pochodząca z trzeciorzędowego źródła z pobliskiej Romanówki.

 

Miłośnikom aktywnego wypoczynku polecamy to miejsce. Znakomita baza wypadowa aby w kilka do kilkunastu dni zwiedzić aktywnie tą część kraju w szczególności świętokrzyskie oraz zachodnią część woj. podkarpackiego.

Góry pieprzowe- rezerwat Przyrody.

Największe naturalne rosarium w Europie.


Polecamy na dzień pogodny

1.

Stare miasto w Sandomierzu

 

- punkt widokowy Brama Opatowska

- wycieczka statkiem po Wiśle

- turystyczna trasa podziemna

- zamek

- ucho igielne- furta dominikańska

- warto uczestniczyć szczególnie z dziećmi we mszy świętej w kościele Św. Jakuba w niedzielę godz. 14.00 prowadzonej przez Ojców Dominikanów

- rezerwat Góry Pieprzowe

- park "Piszczele"

- Bulwar Piłsudskiego nad Wisłą

- obserwowanie planu filmu "Ojciec Mateusz" (nie w każdy dzień)

 


Polecamy na dzień deszczowy

1.

Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu – kościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w poł. XV w. Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670. W latach 1708–1776 nastąpiła barokizacja wnętrza. Pod koniec XIX w. katedrę odnowiono Katedra od 1818, bazylika mniejsza od 1960.

Wyposażenie wnętrza późnobarokowe i rokokowe (ołtarz główny późnobarokowy z czarnego inkrustowanego marmuru, ołtarze boczne rokokowe rzeźbił M. Polejowski). Polichromie w prezbiterium i na ścianach, w stylu bizantyjsko-ruskim z 1. poł. XV w., odkrywane stopniowo i odnawiane w latach 1887–1934, na sklepieniu przez J. Makarewicza 1933, w nawach J. Bukowskiego 1935–1939. Ściany naw bocznych obudowane są boazerią z obrazami 1708–1737, malowanymi przez Karola de Prevot, przedstawiającymi m.in. rzeź ludności Sandomierza przez Tatarów oraz mord rytualny. W katedrze znajdują się liczne nagrobki.


2.

Muzeum Diecezjalne mieści się w okazałym gotyckim domu wzniesionym w 1476 r. z fundacji ks. Jana Długosza, wybitnego historyka, zarazem kanonika sandomierskiego. Ów gotycki gmach  zwany Domem Długosza, powstał dla potrzeb księży mansjonarzy, którzy przez wieki, aż do kasaty w XIX w., pełnili służbę Bożą w kolegiacie sandomierskiej.   Zbiory Muzeum Diecezjalnego to prawdziwa skarbnica dzieł sztuki i pamiątek. Na  ekspozycji prezentowany jest bogaty dorobek artystyczny w dziedzinie sztuki sakralnej: malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, związany z przeszłością kościelną Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej. 

 

strona www


3.

Turystyczna trasa podziemna w Sandomierzu.

Sandomierskie lochy owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory w opowieściach i legendach ciągną się do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka, a nawet pod dnem Wisły na jej prawy brzeg i dalej, aż do zamku w Baranowie Sandomierskim. Tu według legendy zginęła bohaterka Halina Krempianka, ratując miasto przed Tatarami.

 

strona:  www

 

4.

Po wyśmienitej gastronomii, można udać się z rodziną na pływalnię krytą, siłownię, kręgielnię przy ul.Zielnej.

 

strona www


Place zabaw dla dzieci

Plac zabaw na Bulwarze Piłsudskiego nad Wisłą

Sandomierski park "Piszczele"


Polecamy w okolicy

1.

2.

3.


Polecane noclegi

Willa pod bramą

Hotel Basztowy

"Turysta" PTTK

Dworek Ojca Mateusza


Pensjonat nad strumykiem

Hotel Sarmata

Willa Wojtasówka



Agroturystyka

Gospodarstwo agroturystyczne Orlik



Polecane kawiarnie

Cafe  Kordegarda

Kawiarnia Niespodzianka



Polecane produkty regionalne

Sery sandomierskie



Polecane atrakcje