Święto Jordanu / foto - wyprawa

fot. Wiesław Stępień

Święto Jordanu, zima na Podlasiu, mieliśmy przyjemność w partnerstwie z Cyfrowe.pl organizować w dniach 18-20 stycznia 2022 foto- wyprawę ukierunkowana na tematykę etnograficzną, przyrodniczą i krajobrazowo-architektoniczną.

 

 

Uczestnicy foto-wyprawy podczas plenerów mogli bezpłatnie testować sprzęt dostarczony przez cyfrowe.pl, również najnowsze modele aparatów i obiektywów. Fotograficy najczęściej zamawiali do testowania sprzęt firm: Sigma, Lumix, Olympus, Nikon, Canon.

 

Pierwszy dzień naszej podróży fotograficznej na Podlasie owocował już ciekawymi kadrami podczas dojazdu do miejsca stacjonowania. Jedna z grup natrafiła np. na stado dziko żyjących żubrów. Pierwszy dzień przeznaczony był na dojazd i zakwaterowanie uczestników, po sowitej regionalnej kuchni do późnego wieczoru toczyły się rozmowy na tematy fotograficzne oraz związane z osobliwościami etnograficznymi regionu.  Dzień 19 stycznia stanowi Święto Jordanu, jest to jedno z największych świąt cerkiewnych, obchodzone według kalendarza gregoriańskiego 19 stycznia, na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan. Mieliśmy przyjemność zobaczyć m.in. jak wygląda święto Jordanu wśród wyznawców obrządku wschodniego, miłym zaskoczeniem po zakończonej uroczystości było to, że dostaliśmy zaproszenie na poczęstunek do cerkwi. 

fot. Wiesław Stępień

fot. Marcin Chrzanowski

fot. Mariusz Łężniak

fot. Andrzej Juchniewicz

 

 Bogaci w ciekawe doświadczenie jak również syci po obfitym poczęstunku znanych z gościnności  Podlasian udaliśmy się do krainy otwartych okiennic aby podziwiać oprócz kolorowych Cerkwii również dzieła dawnych i obecnych snycerzy jak również zobaczyć zachowane do dziś krzyże wotywne ustawione  podczas epidemii w roku 1895 we wsi Soce.  Zdobienia snycerskie to charakterystyczny element szczególnie w tym rejonie Podlasia.

 

 

We wsi Soce polecamy ciekawe miejsce jakim jest prywatne muzeum wsi, które mieliśmy przyjemność odwiedzić.

 

Kolejny wieczór po wykwintnych potrawach regionalnych obfity był w dyskusje na temat utrwalonych podczas uroczystości i pleneru kadrów w odniesieniu do możliwości technicznych testowanego sprzętu.

 

Nie brakło też tematu do kolejnej anegdoty,  jeden z uczestników foto-wyprawy odbierany był przez miejscowych jako przyjezdny batiuszka ze względu na charakterystyczną bujną brodę. :). Chłopiec w wieku szkolnym zwracał się do niego "batiuszka", dzięki temu kolega mógł łatwiej poruszać się między wiernymi po cerkwi. 


Aby sfotografować stadnie i dziko żyjące żubry należy dostosować się do trybu życia tych zwierząt, które wychodzą na żer o świcie. Konieczna jest też wiedza, gdzie znajduje się w danym dniu stado. Dzięki naszemu przewodnikowi udało nam się dość szybko znaleźć liczne stado. Blisko setka żubrów pozowała nam z odległości około 80-100 metrów.

 

Na Podlasiu a dokładniej na terenie Puszczy Białowieskiej znajduje się też znany zabytek przyrody, jaki stanowi dąb szypułkowy "Dunin" 

fot. Andrzej Figarski

fot. Andrzej Juchniewicz

ft. Wiesław Stępień

Już teraz zapraszamy na kolejną naszą foto-wyprawę nad Biebrzę, która będzie miała miejsce pod koniec marca. Planujemy m.in. wynająć tratwy i udać się w plener po rozlewiskach Biebrzy, zapraszamy do obserwowania naszej strony na Fb i Instagramie.