Zlot pasjonatów fotografii - eko region 2021

Od lewej: Monika Stępień- właściciel Portalu Cudzechwalicie, Jolanta Rycerska - prezes  Związku Polskich Artystów Fotografików, Andrzej Grudzień - ZPA F o/Warszawa, Dyrektor Studium Fotografii ZPAF, Wiesław Stępień,-administrator stron Cudzechwalicie oraz Ambasador Cudzechwalcie, Mariusz Łężniak- fotograf Muzeum Wsi Kieleckiej oraz ambasador Cudzechwalicie

W dniach 21-22 sierpnia 2021 w Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcinskim koło Kielc odbył się zlot pasjonatów fotografii organizowany przez nasz portal wspólnie z cyfrowe.pl

Uczestnicy zlotu  brali udział w prelekcjach oraz warsztatach organizowanych we współpracy z uczestniczącymi w zlocie przedstawicielami firm fotograficznych.

Na zlocie spotkało się blisko 90 pasjonatów fotografii z Polski i zza granicy.

Szczególne podziękowania dla Regionalnego Centrum naukowo Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim za udostępnienie obiektu, gdzie w komfortowych warunkach mogli w zlocie uczestniczyć pasjonaci fotografii jak również dla administracji Zamku w Chęcinach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej za udostępnienie do celów fotograficznych obiektów poza godzinami otwarcia.

 


 

 

 

Zlot odbywał się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego pana Andrzeja Bętkowskiego

Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny

pana Roberta Jaworskiego

Związku Polskich Artystów Fotografików


Patronat medialny sprawowaliSerdecznie dziękujemy za współpracę podczas organizacji zlotu następującym firmom, które udostępniały uczestnikom sprzęt fotograficzny do testowania.

Dziękujemy za wspaniałe wydruki i możliwość zamówienia w atracyjnych cenach bardzo dobrej jakości  fotoobrazów firmomPewną nowością dla uczestników zlotu był kurs liturgiczny dla fotografów i kamerzystów prowadzony przez eksperta w tej dziedzinie ks. dr. Mirosława Kowalskiego Dyrektora Wydziału Liturgicznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Kursanci byli bardzo zadowoleni z formy prowadzenia kursu przez ks. Kowalskiego. Kurs nieco się przedłużył ze względu na ilość pytań do prowadzącego, na które ks. dr. Kowalski udzielił bardzo konkretnych i precyzyjnych odpowiedzi. 

 

Kurs prowdzony był dzięki współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej w zabytkowym kościele z Rogowa znajdującym się na terenie skansenu w Tokarni. 

 

Techniki fotografii i filmownia podczas kursu omówili specjaliści tj. Dariusz Kosior z firmy Beiks z zawodu filmowiec, oraz Mariusz Łężniak -fotograf z Muzeum Wsi Kieleckiej ambasador Cudzechwalicie. 

 


Rewelacyjne kreacje przygotowały z ekologicznych materiałów specjalnie na zlot znane w kraju projektantki mody Marzena Chełmińska-Dudziuk oraz Ewa Łukawska

                                       Marzena Chełmińska-Dudziuk

                                         Ewa Łukawska
Pasjonaci fotografii mogli skonsultować kwestie dotyczące stanu swojego sprzętu fotograficznego z serwisantami ze znanego w kraju serwisfoto24. W kilku przypadkach okazało się niestety, że nieumiejętnie czyszczona była matryca aparatu.Na zlocie można było testować sprzęt następujących firmNa naszym zlocie pozowali nam najpiękniejsi w województwie 

* Karolina Skowerska - Miss Województwa Świętokrzyskiego 2019 i reprezentantka Polski w międzynarodowym konkursie Miss Supertalent of the World 2021

* Robert Nadezdhov - Mister Województwa Świętokrzyskiego 2021

* Emir Rumenov II Wicemister Województwa Świętokrzyskiego 2021

* Wiktoria Kurek I Wicemiss Nastolatek Województwa Świętokrzyskiego 2020 i Miss Skarżyska 2019

* Inga Perz Miss województwa Świętokrzyskiego 2021

Podziękowania za współpracę dla organizatora konkursów Miss i Mister województwa świętokrzyskiego Pana Zbigniewa Lisowskiego. 

 

fot. Wiesław Stępień

fot. Maja Kutyła-Kupidura

fot. Krzysztof Szczepański

fot. Mariusz Łężniak


Dla uczestników zlotu odbyły się bardzo ciekawe warsztaty i kurs fotografii analogowej prowadzone przez Dyrektora Studium ZPAF,

artystę fotografika Andrzeja Grudnia

 

 

 

Na kurs zapisała się grupa z hufca harcerskiego z Kielc z druhem Rafałem Kulickim, który jest wdzięczny Europosłowi Adamowi Jarubasowi za wsparcie i opłacenie wpisowego za udział w zlocie i  warsztatach fotograficznych dla młodzieży oraz zasponsorowanie nagrody w konkursie fotograficznym. Nagroda w postaci wyjazdu do Brukseli i zwiedzanie Europarlamentu dla laureata konkursu fotograficznego wraz z opiekunem organizowanego przez hufiec kielecki. Nagrody dla laureatów w postaci kursów online obsługi programu graficznego Photoshop sponsoruje firma IT Media

 

 Cykl dwóch warsztatów fotografii tradycyjnej "Pierwsza klisza" i "Fotografia otworkowa" ekspert  prowadził we współpracy z  Medikon Polska i Ilford Photo PL oraz Studium Fotografii ZPAF

Fotograficy pracowali na materiałach fotograficznych ILFORD: klisze czarno-białe FP4+, wywoływacze ID-11, Multigrade, utrwalacz Rapid Fixer. Jeśli chodzi o fotografię otworkową aparatami Harman Pinhole z papierem wprost-pozytywowym Harman Positive Direct.

Uczestnicy pozytywnie ukończyli warsztaty i otrzymali dyplomy podpisane przez Pana Dyrektora.Warsztaty fotografii dziecięcej nie mogły się odbyć bez znakomitej instruktorki Mai Kutyły-Kupidury, która zaraża swoją dziedziną coraz szersze rzesze pasjonatów fotografii. Warsztaty prowadzone jak zwykle
z pełnym profesjonalizmem
i znakomitym doborem rekwizytów. 

 


O tym co jest istotne w fotografii modowej mogliśmy dowiedzieć się od samej projektantki Marzeny Chełmińskiej, którą wspierał w kwestiach oświetleniowych ekspert z firmy Fomei Łukasz Borowski.


Sporty ekstremalne to konik Przemka Jakubczyka, który poprowadził wspólnie z Łukaszem Borowskim warsztaty fotografii sportowej.  "Pozował" nam znany zawodnik startujący w pucharze Polski w DIVERSE DOWNHILL Kamil Świercz. warsztaty bardzo ciekawe ze względu na to, że prowadzone były w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych z wykorzystaniem oświetlenia sztucznego.

 

Kolega Kamil na codzień zajmuje się naprawą rowerów w okolicach Kielc

fot. Rafał Kulicki

fot. Maciej Czerwiński

fot. Cudzechwalicie


Część grupy w tym czasie dzięki uprzejmowści Gminy i Miasta Chęciny mogła utrwalić zachód słońca z baszty zamku chęcińskiego. Uczestnicy zlotu mogli wejść na teren zamku po jego zamknięciu.

 

 

 

Następnie na skarpie zamkowej miały miejsce warsztaty z malowania światłem, które poprowazili fachowcy w tej dziedzinie Andrzej Figraski i Łukasz Łożyński.

 

Dla pasjonatów fotografii ukazał się niecodzienny widok "białej damy" chodzącej po krawędzi murów zamku.


Kolejny dzień zlotu rozpoczęliśmy o świcie w skansenie w Tokarni, który dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Wsi Kieleckiej i kierownictwa skansenu w Tokarni mogliśmy fotografować jeszcze przed jego otwarciem. 


Bardzo duża grupa uczestników przybyła na prezentację znanego w kraju fotografa
i podróżnika  Przemysława Jakubczyka z firmy OM-D Solutions (Olympus).  Przentacja dotyczyła fotografii podróżniczej. Nie obyło się bez fachowej dyskusji pomiędzy uczestnikami jak również prowadzącym.

 


Kolejny wykład na temat fotogrfii analogowej poprowadzili Andrzej Grudzień oraz znany kielecki fotograf Jerzy Piątek przedstawiciel Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, członek ZPAF o/świętokrzyski. 


Następnie ambasadorzy Cudzechwalicie Mariusz Łężniak i Wiesław Stępień oraz Przemek Jakubczyk zabrali uczestników zlotu na plenery fotografii portretowej, podczas których pozowali nam laureaci konkursu MISS i MISTER ŚWIĘTOKRZYSKIE.

 


Dodatkowa atrakcją dla akredytowanych uczestników zlotu były niedzielne loty krajoznawcze z fotografikiem i  licencjonowanym pilotem Łukaszem Bełdowskim - z Canonade Studio.

 


Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Cudzechwalicie.

 

tekst. W.S.