Wystawa na Karczówce w Kielcach

W dniu 15 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy w klasztorze na kieleckiej Karczówce. Wystawa powstała z okazji 30-lecia współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Całość ekspozycji stanowi ponad 20 tablic zawierających materiały archiwalne ze zbiorów archiwów państwowych i muzeów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Tablice przedstawiaja w kilku językach historię Grupy Wyszehradzkiej, wystawa dotyczy również m.in. okresu II wojny światowej czy obalenia komunizmu.

 „Wspólne dziedzictwo - wspólna przyszłość” to temat wykładu naukowego jaki miał miejsce w trakcie otwarcia wystawy. Wystawę uświetnił również koncert na instrumentach dawnych. 

Jak poinformował ks. Jan Oleszko, wicerektor wspólnoty pallotynów na Karczówce wystawa jest dostępna do indywidualnego zwiedzania do końca kwietnia br.

 

"...Można po prostu przyjść do nas do klasztoru, zadzwonić dzwonkiem do kancelarii i ksiądz wprowadzi na wystawę, żeby każdy chętny mógł zapoznać się z tym bogatym materiałem. Chodzi o pielęgnowanie tego dziedzictwa"

 

Objazdowa wystawa to przede wszystkim inicjatywa Polskiego Towarzystwa Archiwalnego przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk (PAN).  Dzięki uprzejmości i współpracy Księży Pallotynów z Fundacją Rozwoju Aktywności „Progress” i Instytutem Słowackim będzie dostępna w klasztorze na Karczówce.