Zlot pasjonatów fotografii 2022

Kielce Polską stolicą fotografii


Ponad 120 pasjonatów fotografii z całej Polski oraz zza granicy spotkało się w Polskiej Stolicy Fotografii w dniach 12-14 sierpnia 2022 

Liczną grupę stanowiła Polonia z Wielkiej Brytanii.

Zlot odbył się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Kielc, Starosty Powiatu Kieleckiego oraz znanej osoby w środowisku fotograficznym V-ce Przewodniczącej Rady Miasta Kielce Pani Joanny Winiarskiej.  

 

Oprócz akredytowanych uczestników na zlocie pojawili się pasjonaci fotografii z Kielc i okolic aby móc skonsultować kwestie techniczne oraz dokonać przeglądu swojego sprzętu fotograficznego, czy też wziąć udział w prelekcjach jak również w nocnym zwiedzaniu Kielc.

 

Dlaczego nazywamy Kielce "Polską Stolicą Fotografii"?

To właśnie w Kielcach pracowali pionierzy polskiej fotografii Jędrzej Radwański i Maksymilian Strasz.

Maksymilian Strasz miał znaczącą rolę w początkowych dziejach polskiej fotografii. Był on autorem artykułów prasowych i książek, dzięki temu właśnie przyczynił się do rozwoju wiedzy
o wynalazku Daguerre’a na terenie Polski.

Mamy nadzieję, że nazwa ta również władzom miasta przypadnie do gustu i przy odpowiednim wsparciu naszego pomysłu na hasło, zakorzeni się na stałe nie tylko w środowisku fotograficznym i stanowić będzie oczywistą konotację pragmatyczną i semantyczną.

 

Partnerami organizacyjnymi zlotu byli: Cyfrowe.pl, ZPAF o/świętokrzyski, Studium Fotografii ZPAF

 

Naszą bazę stanowił znany w Kielcach Hotel Dal położony blisko dworców PKP i PKS

Jest to jeden z najlepiej zlokalizowanych hoteli w Kielcach. W samym centrum zabytkowej części Kielc. Otoczony kieleckimi plantami. Do dworca PKP I dworca autobusowego dzieli go ok 10 minut drogi pieszo. Do naszej dyspozycji były sale wykładowe i wystawiennicze o powierzchni ok 200m2.

Uczestnicy zlotu mieli mżliwość wypożyczenia sprzętu fotograficznego na czas zlotu dzięki CYFROWE.PL i CYFROWE.RENT. również najnowszych produktów. 


Ekskluzywne fotoalbumy produkowane na indywidualne zamówienie mogliśmy zobaczyć na stoisku firmy eAGFA , albumy i produkty dla klientów oczekujących najwyższej jakości. W bogatej ofercie widzieliśmy również fotoksiążki, albumy tradycyjne, etui, opakowania i możliwość  wywoływania zdjęć.


 Podczas zlotu odbywały się warsztaty fotografii dziecięcej w miejscu o nieskończonej możliwości doboru rekwizytów jakim jest Muzeum Zabawy i Zabawek. Polecamy na całodzienną wycieczkę rodzinną. Warsztaty poprowadziła ambasadorka firmy PENTAX  oraz Quadralite Maja Kutyła-Kupidura. Jedna z najlepszych fotografek dziecięcych w kraju. Znana z doboru świetnych rekwizytów i stosownych kreacji podczas swoich sesji. 


Liczna grupa fotografów uczestniczyła w kursie liturgicznym fotografii ślubnej, który prowadzili ks. dr Mirosław Kowalski Kuria Diecezjalna w Kielcach, Mariusz Łężniak ZPAF oraz Panasonic Polska, Wiesław Stępień- Cudzechwalicie. 


Powrót do fotografii analogowej miał miejsce na warsztatach fotografii tradycyjnej organizowanych przez Studium Fotografii ZPAF, instruktorem był dyrektor Studium pan Andrzej Grudzień. Na warsztaty przybyli wykładowcy i uczniowie z Technikum Fotograficznego w Kielcach

Niektórzy z uczestników po raz pierwszy poczuli magię pracy w ciemni. Każdy z uczestników wyszedł z warsztatów z wywołanym swoim negatywem i wykonaną samodzielnie w ciemni odbitką fotograficzną na papierze srebrowym.

 


  Miały miejsce ponadto warsztaty fotografii studyjnej, warsztaty street foto prowadzone przez znanych Artystów Fotografików ze ZPAF:

 

Prowadzący warsztaty fotografii studyjnej, podczas której pozowały finalistki MISS i Mister woj. Świętokrzyskie.

Adam Laube :

www.AdamLaube.com

 


Prowadzący fotograficy zrzeszeni z ZPAF o/ świętokrzyski:

Artur Dziwirek - Przes ZPAF o/ świętokrzyski

Katarzyna Zawadzka - ZPAF o/świętokrzyski


Tomasz Bator- ZPAF o/ świętokrzyski

Mariusz Łężniak - ZPAF o/świętokrzyskiFoto-spacer ze znanym kieleckim przewodnikiem Piotrem Sobierajskim oraz pasjonatem fotografii Panem Jarsoławem Machnickim  „Kielce nocą”

oraz "Szlakiem kieleckich fotografów" 

Uczestnicy dowiedzieli się m.in. od Pana Jarosława gdzie znajdowały się pierwsze w Polsce pracownie fotograficzne. 


Bezpłatne czyszczenie matryc aparatów oferował znany w kraju SERWIS FOTO24


Fotograficy mieli również możliwość uczestniczenia w prelekcjach dotyczących fotografii prowadzonych m.in. przez jednego z twórców "Kieleckiej Szkoły Krajobrazu" pana Jerzego Piątka ZPAF o/ świętokrzyski, Pani Katarzyny Zawadzkiej ZPAF o/świętokrzyski połączona z wystawą fotografii, Prezesa ZPAF o/ świętokrzyski Pana Artura Dziwirka, Tomasza Batora ZPAF o/świętokrzyski, Pana Marcina Kota z Panasonic Polska, Pana Andrzeja Grudnia - dyrektora Studium Fotografii ZPAF.

Na zlocie również obecna była Prezes ZPAF Polska pani Jolanta Rycerska.

 


fot. Mariusz Łężniak

fot. Julia Stępień

fot. Wiesław Stępień

fot. Tomasz Bator

fot. Jarosław Siłakiewicz

fot. Katzryna Zawadzka

fot. Robert Lubczyński

 

Zapraszamy na nasze kolejne zloty oraz foto-wyprawy.