Jarmark Norbertański w Busku Zdroju- powrót do tradycji

Busko Zdrój jest miastem na Ponidziu leżącym na dawnym szlaku handlowym. Prawa miejskie uzyskało w roku 1287 z rąk księcia Leszka Czarnego. W roku 1412 król Władysław Jagiełło nadał mieszczaństwu przywilej cotygodniowego targu i dwóch jarmarków rocznie. XV i XVI stulecie miały duży wpływ na rozwój miasta. Busko znane było wówczas z handlu i produkcji sukna.

Dzięki inicjatywie znanych w woj. Świętokrzyskim osób promujących produkty regionalne tj. Pani Alicji Stępień – Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego o/ świętokrzyski oraz Panu Maciejowi Sokalskiemu Prezesowi jednostki certyfikującej PNG we współpracy z władzami miasta i powiatu, Busko Zdrój powraca do tradycji Jarmarku Norbertańskiego.

Mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach związanych z jarmarkiem.

Jarmark trwał dwa dni od 4-5 września. Mieszkańcy, pensjonariusze zdroju jak również turyści mogli zapoznać się z produktem regionalnym. Impreza  wystawiennicza zgromadziła wielu wystawców i tysiące zwiedzajacych. Mogli oni wziąć udział w jarmarku produktów regionalnych oraz zapoznać się z ofertą atrakcyjnego wypoczynku na łonie natury, który promował Sandomierski Szlak Jabłkowy.

Stoiska szlaku były chyba najbardziej oblegane ze względu na serwowane przepyszne soki wyciskane ze świeżych owoców, szczególnie ze starych odmian jabłek takich jak: antonówka, malinówka, starking, szara reneta, spartan i  inne. oprócz tego można było wspólnie pośpiewać i potańczyć. Stowarzyszenie Sandomierski Szlak Jabłkowy promuje dawne odmiany jabłoni, w dniu 12 września br. obok siedziby szlaku w Obrazowie koło Sandomierza odbywa się Święto Starych Jabłoni na które stowarzyszenie zaprasza.

Ponadto dla zwiedzających były liczne atrakcje takie jak warsztaty kulinarne, pokazy tłoczenia oleju, pokazy wyciskania soku, koncerty i występy.

Po pierwszym dniu na uroczystej gali wystawcy jak również organizatorzy mogli uczestniczyć w koncercie Hanny Banaszak.

Z pewnością tradycja Jarmarku Norbertańskiego w takim wydaniu przypadła do gustu zarówno mieszkańcom i pensjonariuszom uzdrowiska jak również turystom.