Dożynki prezydenckie w spale 2019

      W dniach 14-15 września  uczestniczyliśmy w obchodach święta plonów "Dożynki Prezydenckie".  W sobotę 14 września miało miejsce bardzo istotne wydarzenia, którym było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zwycieżył wieniec z powiatu sandomierskiego z miejscowości Krzcin, jest to powtórzenie sukcesu z 2005 roku. Rozmawialiśmy na dożynkach z panią Alicją Stępień- Prezesem Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski, która potwierdziła, że w 2005 roku przygotowywała wieniec dożynkowy wspólnie z grupą przyjaciół, który wówczas zwyciężył. 

Jury w składzie: przewodnicząca doktor Barbara Fedyszak-Radziejowska - doradca Prezydenta, etnograf i socjolog, Stanisława Dłużewska-Pawlik – etnograf, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Michał Pająk – etnolog oraz Ewa Mendyk – specjalista w Kancelarii Prezydenta, sekretarz komisji, oceniało wieńce.

Jury oceniało na podstawie zgodności z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania, ponadto różnorodności użytych materiałów naturalnych, walorów estetycznych, ogólnego wyrazu artystycznego – nawiązującego formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Bardzo istotny był również sposób prezentacji wieńca w tym stroje grupy wieńcowej, otańczenie i ośpiewanie.

 

Jak wynika z tradycji ludowej zakończeniem wieńca powinna być tzw. "wiecha". Naszymi faworytami przed ogłoszeniem wyników były również wieńce z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego, co potwierdziło jury. 

 

 

Zwycięski wieniec dożynkowy w 2019 r autorstwa Pani Janiny Lipa oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Krzcinie pow. sandomierski.

Przezes Alicja Stępień bardzo  cieszy się z sukcesu znanej florystki z powiatu sandomierskiego pani Janiny Lipa i Koła Gospodyń Wiejskich w Krzcinie.

Mieliśmy przyjemność spotkać przy bardzo obleganym stoisku Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego główną dekoratorkę wieńca panią Janinę, która bardzo serdecznie dziękowała osobom pomagającym w jego przygotowaniu.

 

 

kliknij aby odtworzyć video

Również radna z miejscowości Krzcin pani Anna Kulza oraz sołtys pan Arakdiusz Kulza nie kryli dużego zadowolenia z sukcesu. Nagroda Prezydenta RP w wysokości 10 000 zł w tym roku pojechała do powiatu sandomierskiego do miejscowości Krzcin.

 

kliknij aby odtworzyć video

Drugie miejsce zajął wieniec z województwa lubelskiego z miejscowości Zagrody w gm. Życzyn, nagroda Prezydenta RP w wysokości 6000 zł.

Pan Sebastian Trojak - członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich bardzo ucieszył się z sukcesu mieszkańców miejscowości Zagrody w gminie Życzyn.

Trzecie miejsce wieniec z województwa wielkopolskiego z miejscowości Głogowa w gminie Raszków, nagroda w wysokości 4000 zł. Pozostałe wieńce otzrymały wyróżnienia oraz nagrody pieniężne dla wykonawców. 

 

Podczas ceremonii dożynek zwycięzcy przekazali swój wieniec Prezydentowi RP.  

W niedzielę, 15 września w kaplicy polowej Armii Krajowej w Spale miała miejsce Msza Święta w intencji rolników. Przed Mszą Świętą para prezydencka spotkała się z grupami z poszczególnych województw oraz grupami polonijnymi aby pogratulować i wręczyć dyplomy uznania.

Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na teren obiektu sportowego w Spale, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości.

Obchody uświetnił znakomity występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.

 

Uczestnicy mogli udać się na "wycieczkę po Polsce" zwiedzając stoiska z poszczególnych województw, które licznymi folderami oraz przygotowanymi regionalnymi potrawami zapraszali do odwiedzenia ich regionu.

Stoiska wystawców cieszyły się równie dużą popularnością. Naszą uwagę skupiły bardzo oblegane stoiska Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego, gdzie można było poczęstować się świeżymi owocami jak również otrzymać szklankę pysznego soku przygotowanego przez miłe panie. Z oferty skorzystał również pan prezydent. Stoisko Polskiej Izby Produktu Regionalnego oddział świętokrzyski przykuło uwagę pary prezydenckiej. Prezydent oraz pierwsza dama skosztowali m.in. znanej w regionie wody mineralnej, lodów z ul. Złotej w Kielcach oraz krówek z Bidzin.

fot. Cudzechwalicie / W.Stępień