Kraków

Kraków leży nad Wisłą; na jego terenie znajdują się ujścia wiślanych dopływów: Białuchy (dolny bieg Prądnika), Rudawy, Dłubni, Drwiny Długiej i Wilgi. Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilkubogatych krajobrazowo  krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Położenie Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry, czy wypadów do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Na listę UNESCO został wpisany zamek królewski na Wawelu, który był siedziba władców i królów polskich szesnastego wieku. Usytuowany na wzgórzu nad rzeka Wisłą jest mieszanka stylów: romańskiego, gotyckiego i renesansowego. Posiada największą i najcenniejszą kolekcie arrasów- wielkich renesansowych gobelinów.

Obok zamku królewskiego na Wawelu na listę UNESCO zostało wpisane również Stare Miasto Krakowa, którego średniowieczna budowa zachowała sie w całości do dzisiejszego dnia. Niektóre budowle, jak np. Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym czy kościół św. Andrzeja pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza, z X-XI wieku. Sercem miasta jest Rynek Główny, największy średniowieczny plac w Europie, na którym skupia się kulturalne, handlowe i towarzyskie życie Krakowa. Nie można pominąć żółtych Sukiennic, w których podobnie jak w średniowieczu działają kramy z pamiątkami, dziełami sztuki ludowej i biżuteria z bursztynu.

W gotyckim Kościele Mariackim znajduje się największy i jeden z najpiękniejszych średniowiecznych ołtarzy wyrzeźbiony przez Wita Stwosza w drewnie lipowym.